- Zumba Kids -
- Szczegóły
Zajęcia dla dzieci prowadzone przez doświadczoną instruktorkę
- Zumby Kids -
to wspaniała okazja do wysiłku fizycznego w lekkiej, muzycznej, zabawowej formie.
Zumba dla dzieci jest specjalnie opracowanym programem tanecznym. Składa się z krótkich układów, łatwych do powtórzenia i zapamiętania, dostosowanych do wieku i możliwości uczestników.
Jakie korzyści niesie za sobą Zumba Kids?
Przede wszystkim to świetna zabawa, która sprzyja rozwojowi wszechstronnej sprawności ruchowej (fizycznej) i psychicznej u dzieci w każdym wieku.
Kształtuje precyzje ruchów oraz doskonali ich koordynację, ruchom dziecka nadaje lekkości, sprężystości, płynności, gibkości i skoczności. Pozytywnym zmianom ulega postawa ciała dziecka.
Uczy nawiązać i utrzymać kontakty niewerbalne i werbalne między ludźmi oraz wyzbycia się niepotrzebnych stresów związanych z własnym wyobrażeniem siebie.
Dziecko nabywa umiejętności współdziałania w grupie, akceptacji samego siebie i innych, poszukiwania i pokonywania barier swoich możliwości.
Kształtuje dodatnie cechy charakteru takie jak: cierpliwość, wytrwałość, odwagę, odporność na trud i zmęczenie. To także pewien styl bycia, sposób zachowania się – to zasady grzecznościowe, których trzeba przestrzegać.
Warto też wspomnieć, iż zajęcia Zumba Kids rozwija pamięć, myślenie, spostrzegawczość, orientację, uwagę, wyobraźnię i inteligencję twórczą. Uczy podejmowania decyzji, wdraża do ładu i porządku. Wszystkie korzyści jakie niesie ze sobą aktywny ruch na zajęciach przekłada się na naukę w szkole.
Stwarzanie warunków do rozwoju zainteresowań sportowych dzieci, jest tak samo ważne jak zdobywanie wiedzy.
Warto więc zaszczepić w nich aktywność fizyczną i pokazać radość i zabawę płynącą z tańca!
wtorek – 14.15 - 15.00
zbiórka w świetlicy szkolnej
Robotyka w naszej szkole!
- Szczegóły
W roku szkolnym 2017/2018 zainicjowane zostały zajęcia z robotyki dla klas pierwszych szkoły podstawowej. Zajęcia te odbywają się blokach dwugodzinnych. Uczniowie wykorzystując dedykowane zestawy edukacyjne i specjalistyczne licencjonowane oprogramowanie budują roboty, a następnie je programują. Do budowy robotów wykorzystywane są klocki Lego WeDo. Wiedza zdobyta w formie zabawy jest najlepiej przyswajalna. Zajęcia w takiej formie rozwijają logiczne myślenie, ćwiczą kreatywność, uczą na błędach oraz kształtują umiejętność samokontroli.
Spotkania podzielone są na 3 etapy. Na pierwszym etapie trwa budowanie robota. Korzystając z interaktywnej instrukcji krok po kroku powstaje efekt końcowy. Podczas tego etapu kształtowana jest umiejętność selekcji poprzez wybór odpowiednich części z magazynu oraz odpowiednie połączenie.
Następny etap to programowanie. W dedykowanym oprogramowaniu uczniowie przy pomocy odpowiednich bloków składają instrukcje dla robota. W trakcie tego etapu następuje bezprzewodowe połączenie robota z komputerem i przekazanie tych instrukcji do pamięci maszyny.
Trzeci etap to testowanie. Na tym etapie uruchamiamy zestaw instrukcji i sprawdzamy, czy zaprogramowany robot wykonuje te czynności, które zaplanowaliśmy. Jeśli wszystko już zostanie sprawdzone, poprawki wprowadzone, pozostaje jeszcze demontaż maszyny oraz posegregowanie poszczególnych elementów.
Zajęcia wzbudzają duże emocje, a fakt stworzenia maszyny od podstaw, „zmuszenia” do wykonania naszych zadań powoduje, że są ciekawe i uczniowie chętnie w nich uczestniczą.
Integracja klasy VI b w stadninie koni
- Szczegóły
Piątek, 20 października uczniom z klasy VI b upłynął w nietypowy sposób, mianowicie zamiast tradycyjnych lekcji wybrali się na wycieczkę integracyjną. Celem wyprawy (już po raz drugi) była stadnina koni "Furioso" w Starych Żukowicach. W lekko tajemniczej, zamglonej aurze dzieci zostały przywitane przez znanych im już dobrze czworonożnych przyjaciół oraz właściciela stadniny pana Alexa Jarmułę. Pierwsza część pobytu to zabawy na świeżym powietrzu, zwiedzanie stadniny, strzelanie z łuku pod czujnym okiem gospodarza i harce z kudłatymi pupilami. Po wyczerpującej zabawie należało się ogrzać przy gorącej herbacie i kiełbaskach z grilla. Kolejny punkt wyprawy to przejażdżka na wspaniałych, przyjaznych koniach w asyście opiekunów. Następnie dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pana Aleksandra Jarmułę, który w ciekawy sposób opowiedział o polskiej husarii oraz oglądnęły pokaz sztuk walki w wykonaniu członka Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej pana Macieja Bury.
Wspaniały klimat, rodzinna atmosfera, towarzyskie konie oraz bliskość natury sprawiły, że wycieczka spełniła oczekiwania dzieci - integracja z rówieśnikami oraz z naturą zaliczona w 100%!
Kocham Cię Babciu, Kocham Cię Dziadku – dbam o twoje bezpieczeństwo….!
- Szczegóły
W ramach akcji: ,,Bezpieczna droga dla seniora” policjant z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie spotkał się z uczniami klas III szkoły podstawowej, przypominając zasady bezpiecznego korzystania z dróg i uświadamiając, jak ważną kwestią jest dbanie o bezpieczeństwo przez wszystkich użytkowników dróg - zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych. Kończąc spotkanie, policjant wręczył uczniom taśmy odblaskowe z napisem „Kocham Cię Babciu”, „Kocham Cię Dziadku”. Dzieci podpisując opaski swoim imieniem, mogą wręczyć je swoim najbliższym, zachęcając tym samym do noszenia odblaskowych elementów, które niejednokrotnie mogą uratować życie pieszego.
Kolejny certyfikat…
- Szczegóły
Z radością informujemy, że nasza szkoła ponownie otrzymała Certyfikat przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Wyróżnienie to przyznawane jest co trzy lata przez Małopolskiego Kuratora Oświaty placówkom, w których prowadzone są liczne działania prozdrowotne obejmujące całą społeczność szkolną. W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła ponownie do autoewaluacji związanej z uzyskaniem Certyfikatu. Dokonano analizy dwóch standardów: „Klimat społeczny w szkole” i „Warunki oraz organizacja nauki i pracy”, co szczegółowo opisane zostało w sprawozdaniu oraz raporcie z autoewaluacji. Wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz rodziców pozwalają wnioskować, iż znaczna większość społeczności szkolnej jest zadowolona z pracy naszej placówki. Większość ankietowanych dobrze ocenia atmosferę panującą w szkole oraz warunki jakie stwarza ona uczniom, rodzicom oraz pracownikom. Działania prozdrowotne w naszej szkole realizowane są corocznie w kilku obszarach obejmujących m.in. zdrowe odżywianie, sposoby zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych, zdrowie psychiczne, aktywność fizyczną, uzależnienia, higienę i wybrane choroby człowieka, współpracę z Centrum Medycznym Medicum. Należy dodać, iż w działania te angażuje się cała społeczność szkolna, co uczy współpracy oraz wpływa na integrację. Dziękujemy wszystkim i zachęcamy do dalszej współpracy przez kolejne trzy lata.
Zespół d.s. promocji zdrowia

Po polsku o historii
- Szczegóły
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz mieli okazję wykazać się doskonałą znajomością zasad ortograficznych i interpunkcyjnych, biorąc udział w V Małopolskim Dyktandzie Ortograficznym – „Po polsku o historii”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914/1918 - 1989), kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego oraz rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.
Udział wzięło 26 uczniów szkoły podstawowej z klas IV – VII i 8 uczniów gimnazjum z klas II – III. Aby podkreślić rangę wydarzenia, uczniowie przyszli w strojach galowych. Uczestnicy ze szkoły podstawowej zmagali się z dyktandem „Nauka – pożądany obowiązek”, natomiast gimnazjaliści pisali o „Rocznicowym co nieco”.
Lista uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego już 2 listopada – trzymamy kciuki!!!

Pomoc dla potrzebujących z Madagaskaru
- Szczegóły
W październiku w naszej szkole po raz kolejny odbyła się zbiórka przedmiotów codziennego użytku dla potrzebujących z Madagaskaru. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać sporo żywności, środków czystości, ubrań, lekarstw i artykułów szkolnych, z których spakowaliśmy dwie duże paczki. Są one już w drodze do Afryki i mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu zaspokoją podstawowe potrzeby jej mieszkańców.
Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc!
KLUCZE DO SŁÓW...
- Szczegóły
„szukam kluczy do słów
by drzwi poezji otworzyć
by spośród wielu
wybrać najważniejsze
i wiersz wzruszający stworzyć”
Dnia 9 października 2017 r. naszą szkołę odwiedził wybitny tarnowianin – pisarz, dziennikarz oraz pasjonat historii – Ryszard Lis. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Czy poezja ma wpływ na kształtowanie naszej osobowości?”, który realizujemy wraz z nauczycielką języka polskiego – Panią Lucyną Onak. Na początku spotkania nasz Gość zapoznał nas z definicją twórczości. Stosując aktywne metody pracy, wspólnie ustaliliśmy cechy, jakie powinien posiadać twórca. Na tym teoretycznym tle, artysta opowiedział nam niezwykłą historię swojego życia. Mimo trudności osiągnął życiowy cel i wykonuje to, co kocha – tworzy poezję, pisze książki.Podczas rozmowy mieliśmy przyjemność przejrzeć i przeczytać fragmenty wytworów poety -- wzruszające wiersze i budzące przerażenie książki o największej tragedii w historii.Ulice, po których każdy z nas niejednokrotnie stąpa, były przed kilkudziesięciu laty drogą do piekła. Pogrom tarnowian. Pierwszy transport do obozu. Lista więźniów Oświęcimia. To tylko niektóre wątki zawarte w książkach pt.”Niepokonani” czy „Pierwsi w piekle”... W kolejnej części spotkania zaprezentowaliśmy swoje wiersze. Artysta udzielił rad, w jaki sposób doskonalić warsztat twórczy, jak pracować nad tekstem poetyckim, co powinien zawierać wiersz:
„by piękno w nim było
i radość codzienna
a także wiara w życie
by kwitła w nim miłość
o której marzymy skrycie
na troski każdego człowieka
by serce było otwarte
by nic nie dzieliło
co jest przeżycia warte”
To bardzo wzruszające i pouczające spotkanie w znaczny sposób wzbogaciło nasze uczniowskie życie.
/ Zuzanna Kozioł kl. II A /
PAMIĘĆ TRWA...
- Szczegóły
3 października 2017 r. na długo zapadnie w serca i pamięć wszystkim uczestnikom wernisażu, który miał miejsce w Galerii Niebieskiej MBP im. J. Słowackiego w Tarnowie, gdzie ugościła nas Dyrektor tej instytucji – Ewa Stańczyk.
W tym roku odbyła się XX edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefy Frysztakowej. Natomiast w 2018 r. obchodzić będziemy 10 – lecie śmierci tej niezwykłej POETKI. Te dwa czynniki stały się impulsem do zorganizowania wystawy plastycznej „Poezja Józefy Frysztakowej”.
Prace te, to wytwory uczniów ze szkół z terenu Gminy Tarnów, powstałe w związku z odbywającym się corocznym konkursem plastycznym.
Józefa FRYSZTAKOWA to uznana POETKA, ale należy pamiętać, że to także niezwykły nauczyciel, któremu winna jest Pamięć i szacunek za przekazywany młodemu pokoleniu świat wartości. Pamięć o osobie, która za życia cieszyła się szczególnym uznaniem.
W tym wyjątkowym spotkaniu wzięli udział artyści – malarze, poeci, mieszkańcy Tarnowca, emerytowani nauczyciele, przyjaciele Poetki, Rodzice naszych uczniów i uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali wzruszający program artystyczny.
Wystawę można jeszcze obejrzeć w Galerii Niebieskiej do końca października.
Cała relacja filmowa i fotorelacja na portalu www.niezaleznyserwiskadr.pl
/ naucz.j. polskiego L.Onak /


szkola@sptarnowiec.pl



