Festiwal Piosenki Niezłomnej
- Szczegóły
26 października 2017 r. szkolny zespół muzyczny „Remedium” wziął udział w eliminacjach wojewódzkich Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. H. Rasiewicza KIMA w Koszycach Małych.
I etap to przesłuchania wojewódzkie w różnych miastach na terenie kraju.
II etap – przesłuchania finałowe i Koncert Galowy w Krakowie.
Niezmiernie miło nam poinformować, iż nasz zespół „Remedium” prowadzony przez Panią Małgorzatę Pamułę został zakwalifikowany do udziału w II etapie Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej, który odbędzie się w dniach 10 - 12 listopada br. w Filharmonii Krakowskiej.

AKADEMIA PIŁKARSKA "ENGLISH FOOTBALL TARNOWIEC”
- Szczegóły
Od połowy września w naszej szkole prowadzone są zajęcia piłkarskie dla dzieci w wieku od 6 do 11 roku życia. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu (poniedziałek i środa). Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczą w grach, zabawach oraz ćwiczeniach mających na celu naukę piłkarskiego abecadła. Wszyscy dają z siebie sto procent możliwości, co na pewno pomoże w nabyciu nowych umiejętności. Obecnie treningi (na które uczęszczają zarówno chłopcy jak i dziewczynki) odbywają sie w dwóch grupach wiekowych. W najbliższym czasie młodzi piłkarze zostaną zaopatrzeni w profesjonalne stroje piłkarskie, następnie będą mieli okazję zaprezentować się podczas meczów towarzyskich z drużynami z naszego regionu.
Zapraszamy do śledzenia profilu Akademii na Facebooku "Akademia Piłkarska English Football Tarnowiec" gdzie zamieszczane są informacje, relacje czy zdjęcia z wydarzeń, które odbywają się w ramach Akademii.
Cały czas prowadzony jest także nabór do szkółki.
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
- Szczegóły
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” istnieje od 17 lat. To największy Turniej piłkarski dla dzieci w Polsce i w Europie, w którym do tej pory wzięło udział ponad 1,6 miliona dziewcząt i chłopców z całego kraju. Zakończenie Turnieju jest wyjątkowe, bo mecze finałowe rozgrywane są na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Zdobywcy Pucharu Tymbarku uczestniczą w piłkarskich wydarzeniach i odwiedzają najwspanialsze i największe stadiony piłkarskie w Europie oraz oglądają w akcji gwiazdy światowego futbolu. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark.
Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.
Również nasza szkoła przystąpiła do tego turnieju w kategorii:
U – 10 - rocznik 2008 i 2009
Kamil Wałęga, Jakub Dudek, Patryk Karczyński, Miłosz Więcek, Gracjan Cholewa, Paweł Potempa, Natan Skowron
U – 12 - rocznik 2006 i 2007
Nikodem Świątek, Bartosz Rogóż, Łukasz Potempa, Igor Latawski, Szymon Wzorek, Michał Polek, Jakub Porębski, Igor Węgrzyn, Michał Mrzygłód, Wojciech Łabędź
W piątek, 20 października przystąpiliśmy do rozgrywek gminnych, które odbyły się na Orliku w Skrzyszowie. O godzinie 9:00 młodzi, dzielni piłkarze pojawili się na sztucznej murawie i rozpoczęli sportową walkę o zwycięstwo. Stoczyli pięć pojedynków, atakując i broniąc, niestety nie udało się awansować do dalszych rozgrywek.
O godzinie 12:00 na murawę wbiegli starsi zawodnicy pełni energii i zapału. Pierwszy pojedynek stoczyliśmy z faworytem rozgrywek, zremisowaliśmy i to zmotywowało nas do dalszej walki. Kolejna walka i kolejny remis, niestety następne pojedynki przyniosły nam straty w postaci przegranych meczy. Ostatni mecz i wygrana. W rezultacie nie awansowaliśmy dalej.
Jednakże, jak co roku nowa edycja Turnieju była dla dzieci, jak i dla mnie niezapomnianą piłkarską przygodą, pełną sportowych wrażeń i pozytywnych emocji.
Iwona Ostrowska
„Rok dla Niepodległej”
- Szczegóły
Szanowni Internauci, chociaż zmieniła się strona internetowa naszej szkoły, to nie ulega zmianie aktywność Klubu Historyka. Już 11 listopada 2017 roku będziemy obchodzić dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. A za rok okrągłe stulecie! Obecnie uczniowie Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej rozpoczynają szereg prac projektowych, które mają nam wszystkim przypominać o tych rocznicach. A że wkrótce obchodzimy Święto Wszystkich Świętych Klub Historyka uporządkował cmentarz z okresu I wojny światowej w Tarnowcu, kontynuując coroczną akcję „Światełko dla żołnierza”. W tym roku pogoda, a także pobliskie prace drogowe nas nie rozpieszczały. Jednak ogromnym sercem w porządkowaniu mogił wykazali się uczniowie klasy IIIB Gimnazjum : Dominik Antos, Hubert Frysztak, Michał Pyzdek, Patryk Wzorek, Piotr Miecznik, Mateusz Skórka, Bartosz Ostrowski, Gabriel Szczyrek. Wkrótce zamieścimy dalsze relacje z akcji „Światełko dla żołnierza”, którą z wielkim sercem wspierają wszyscy uczniowie uczęszczający do Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Tarnowcu. Na nich zawsze może liczyć Klub Historyka oraz Samorząd Uczniowski.
Dziękujemy za fotoreportaż fotografowi Klubu Historyka – Gabrielowi Szczyrkowi.
Teresa Kozaczka – Klub Historyka

“Z bezpieczeństwem za pan brat” - festyn w Szkole Podstawowej im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu
- Szczegóły
Dziś - 28 października w Szkole Podstawowej im. hetmana JanaTarnowskiego miała miejsce ostatnia akcja “Odblaskowej Szkoły” podsumowująca wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia, zarówno te standardowe, jak również te niekonwencjonalne, które miały na celu ochronę naszych uczniów na drodze.
Festyn odbył się na sali gimnastycznej przy dźwiękach skocznej muzyki, w bardzo intensywnej i odblaskowej kolorystyce.
Imprezę rozpoczął występ zespołu szkolnych cheerleaderek, a zaraz po nim na scenę kolejno wychodziły klasy 1-7 szkoły podstawowej, prezentując scenki, wiersze i piosenki na temat bezpieczeństwa. Tu uczniowie wykazali się dużą dozą humoru, stylu i kreatywności, ukazując swe wokalno - aktorskie talenty. Z radością można było zaobserwować efekt ogromu pracy dzieci i wychowawców oraz różnorodność występów: od słodkich piosenek w wykonaniu najmłodszych klas, przez bogate w rekwizyty scenki starszych uczniów, po nietuzinkową poezję o odblaskach wyśpiewaną przez klasę 7a.
Kolejnym etapem festynu był odblaskowy pokaz mody. Młodzi prezentowali iście wybiegowe kreacje - idealne na przemieszczanie się o zmroku po ulicy. Niewątpliwą atrakcją były również przebrane wychowawczynie. Gromkie brawa i największy zachwyt wzbudził odblaskowy strój pani Iwony Ostrowskiej, która z niebywałą gracją zaprezentowała się jury.
Festyn “Z bezpieczeństwem za pan brat” był wyjątkową imprezą, nie tylko ze względu na ilość odblasków, dekoracji, haseł i występów, które towarzyszyły tej imprezie. Zaszczytem było gościć przedstawicieli ruchu drogowego: Tomasza Marka i Łukasza Bienia oraz dzielnicowych: Dominika Buraka i Piotra Olearczyka. Ich obecność dodała rangi całemu przedsięwzięciu, a możliwość fotografowania i zbierania autografów sprawiła uczniom wiele radości.
Zdjęcia i film będą kolejnym elementem przypominającym młodym o zachowaniu ostrożności na drodze. W całej festynowej zabawie chodziło przecież o rzecz najistotniejszą - ochronę życia i zdrowia uczniów, przemierzających co dzień drogę do i ze szkoły. Choć VIII edycja “Odblaskowej szkoły” i związane z nią wzmożone akcje związane z bezpieczeństwem dobiegają końca, w naszej szkole wciąż będą trwać działania profilaktyczne. Budowanie świadomości i wyrobienie odpowiednich nawyków mogą przyczynić się do zwiększenia odpowiedzialności i bezpieczeństwa naszych uczniów, biorących udział w ruchu drogowym.
Cudze chwalicie, swego nie znacie…
- Szczegóły
Podobnie jak w poprzednich latach, gimnazjaliści klas drugich przystąpili do realizacji projektów edukacyjnych. W miesiącu wrześniu ukazały się propozycje tematów i do końca tego miesiąca każdy drugoklasista wybrał jeden z nich. Grupa dwunastu uczniów wybrała temat przygotowany przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych „Czy powiat tarnowski jest regionem atrakcyjnym turystycznie?”. Uczniowie zostali podzieleni w pary, które przygotowały informacje na temat ciekawych miejsc powiatu tarnowskiego. W ramach realizacji projektu dnia 25 października grupa odbyła wycieczkę, odwiedzając kilka atrakcji turystycznych. Pierwszym punktem były cmentarze z I wojny światowej licznie występujące na terenie powiatu tarnowskiego. Na trasie znalazły się również Lusławice z Europejskim Centrum Muzyki i postacią kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. Kolejnym punktem na trasie była Jamna – miejsce pacyfikacji mieszkańców w czasie II wojny światowej, to również ślady działalności dominikanina o. Jana Góry w Dominikańskim Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego, wreszcie to miejsce dobre na wypoczynek w ciszy, z widokiem na Tatry, w gościnnym Schronisku Dobrych Myśli, lub Chacie Włóczykija czy Bacówce. Następnie grupa odwiedziła Dwór Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej z otaczającym go parkiem i stawem, gdzie na przełomie XIX i XX wieku właścicielem i częstym gościem był wybitny pianista, kompozytor oraz premier Polski. Na trasie wycieczki znalazło się również Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. To duże skupisko skał o ciekawych kształtach i nazwach np. Czarownica, Ratusz, Orzeł… . Ostatnim punktem wycieczki była Brzanka, skąd można podziwiać piękny krajobraz aż po Tatry z wybudowanej na szczycie wieży widokowej. Wszyscy uczestnicy projektu przygotowali informacje na przydzielone tematy i kolejny raz wykazali się dojrzałością. Teraz kolejny etap projektu – opracowanie zgromadzonego materiału.
Skąd się bierze glina? Jak tworzyć w glinie? Jak malować swoje prace i jak je szkliwić!
- Szczegóły
Od trzech lat w naszej szkole pod nadzorem znanej i zakochanej w swojej pasji Pani Marii prowadzącej warsztat ,,Ulepione marzenia”, działa nasza pracownia ceramiczna. Chętne do pracy dzieci, spotykają się aby pobawić się gliną, pobrudzić ręce i mieć niesamowitą radość, która wprawia je w dobry nastrój.
Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia, samodzielności i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokaja naturalną potrzebę dziecka oraz stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, a przede wszystkim jest wspaniałą zabawą.
Pani Maria stara się nie ingerować w końcowe prace dzieci, czuwa nad wybraną techniką wykonania, inwencją dziecka i jego wyobraźnią, która to jest istotna i nie chce jej zagłuszać u dziecka.
Zajęcia trwają przez cały rok szkolny i odbywają się raz w tygodniu przez dwie godziny lekcyjne dla danej grupy.
Poniedziałki – uczniowie klasy 3b 11.30-13.00
uczniowie klas:1a,1b,2a,3a 13.00- 14.45
W czasie zajęć dzieci:
- poznają różne rodzaje gliny, jej właściwości, uczą się różnych technik zdobienia i lepienia
- szkliwią wykonane i wypalone prace
W krótkim czasie zostają prawdziwymi ekspertami dziedzinie garncarstwa.
Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypalania w profesjonalnym piecu ceramicznym w temperaturze nawet 1250 stopni. Zajęcia więc odbywają się w cyklu:
- lepienie pracy
- wypalanie
- szkliwienie
- wypalanie
Dopiero po takiej obróbce dzieci odbierają swoje gotowe prace i cykl rozpoczyna się od nowa. Dzięki takiemu systemowi prace są trwałe, piękne kolorowe i bardzo estetyczne. Dodatkowo uczestnicy uczą się cierpliwości.
U.K
- Zumba Kids -
- Szczegóły
Zajęcia dla dzieci prowadzone przez doświadczoną instruktorkę
- Zumby Kids -
to wspaniała okazja do wysiłku fizycznego w lekkiej, muzycznej, zabawowej formie.
Zumba dla dzieci jest specjalnie opracowanym programem tanecznym. Składa się z krótkich układów, łatwych do powtórzenia i zapamiętania, dostosowanych do wieku i możliwości uczestników.
Jakie korzyści niesie za sobą Zumba Kids?
Przede wszystkim to świetna zabawa, która sprzyja rozwojowi wszechstronnej sprawności ruchowej (fizycznej) i psychicznej u dzieci w każdym wieku.
Kształtuje precyzje ruchów oraz doskonali ich koordynację, ruchom dziecka nadaje lekkości, sprężystości, płynności, gibkości i skoczności. Pozytywnym zmianom ulega postawa ciała dziecka.
Uczy nawiązać i utrzymać kontakty niewerbalne i werbalne między ludźmi oraz wyzbycia się niepotrzebnych stresów związanych z własnym wyobrażeniem siebie.
Dziecko nabywa umiejętności współdziałania w grupie, akceptacji samego siebie i innych, poszukiwania i pokonywania barier swoich możliwości.
Kształtuje dodatnie cechy charakteru takie jak: cierpliwość, wytrwałość, odwagę, odporność na trud i zmęczenie. To także pewien styl bycia, sposób zachowania się – to zasady grzecznościowe, których trzeba przestrzegać.
Warto też wspomnieć, iż zajęcia Zumba Kids rozwija pamięć, myślenie, spostrzegawczość, orientację, uwagę, wyobraźnię i inteligencję twórczą. Uczy podejmowania decyzji, wdraża do ładu i porządku. Wszystkie korzyści jakie niesie ze sobą aktywny ruch na zajęciach przekłada się na naukę w szkole.
Stwarzanie warunków do rozwoju zainteresowań sportowych dzieci, jest tak samo ważne jak zdobywanie wiedzy.
Warto więc zaszczepić w nich aktywność fizyczną i pokazać radość i zabawę płynącą z tańca!
wtorek – 14.15 - 15.00
zbiórka w świetlicy szkolnej
Robotyka w naszej szkole!
- Szczegóły
W roku szkolnym 2017/2018 zainicjowane zostały zajęcia z robotyki dla klas pierwszych szkoły podstawowej. Zajęcia te odbywają się blokach dwugodzinnych. Uczniowie wykorzystując dedykowane zestawy edukacyjne i specjalistyczne licencjonowane oprogramowanie budują roboty, a następnie je programują. Do budowy robotów wykorzystywane są klocki Lego WeDo. Wiedza zdobyta w formie zabawy jest najlepiej przyswajalna. Zajęcia w takiej formie rozwijają logiczne myślenie, ćwiczą kreatywność, uczą na błędach oraz kształtują umiejętność samokontroli.
Spotkania podzielone są na 3 etapy. Na pierwszym etapie trwa budowanie robota. Korzystając z interaktywnej instrukcji krok po kroku powstaje efekt końcowy. Podczas tego etapu kształtowana jest umiejętność selekcji poprzez wybór odpowiednich części z magazynu oraz odpowiednie połączenie.
Następny etap to programowanie. W dedykowanym oprogramowaniu uczniowie przy pomocy odpowiednich bloków składają instrukcje dla robota. W trakcie tego etapu następuje bezprzewodowe połączenie robota z komputerem i przekazanie tych instrukcji do pamięci maszyny.
Trzeci etap to testowanie. Na tym etapie uruchamiamy zestaw instrukcji i sprawdzamy, czy zaprogramowany robot wykonuje te czynności, które zaplanowaliśmy. Jeśli wszystko już zostanie sprawdzone, poprawki wprowadzone, pozostaje jeszcze demontaż maszyny oraz posegregowanie poszczególnych elementów.
Zajęcia wzbudzają duże emocje, a fakt stworzenia maszyny od podstaw, „zmuszenia” do wykonania naszych zadań powoduje, że są ciekawe i uczniowie chętnie w nich uczestniczą.

szkola@sptarnowiec.pl



