Śniadanie Daje Moc
- Szczegóły
Już po raz kolejny uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie daje moc”, analizując 12 zasad zdrowego odżywiania oraz przygotowując i spożywając wspólnie II śniadanie w szkole. Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w świecie dziecka. Dzisiejsze wydarzenie poprzedziły różnorodne zajęcia o tematyce zdrowego odżywiania. Pomysłodawcy programu chcieliby , aby akcja „Śniadanie daje moc” przyczyniła się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania- w domu i szkole, gdyż jak podają badania, prawie ćwierć miliona dzieci szkół podstawowych odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju.
A.S
Akademia z okazji Dnia Niepodległości 2017
- Szczegóły
Dnia 10 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Tarnowcu odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 5A pod bacznym okiem wychowawczyni – Pani Urszuli Kality oraz Pani Renaty Tyńskiej i Pani Reginy Niedźwieckiej. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Scenariusz montażu słowno – muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Występujący w akademii uczniowie zaprezentowali się w strojach galowych wzbogaconych pięknymi kotylionami. O szczególnym charakterze akademii zdecydował fakt, iż to pieśń patriotyczna była bohaterką tej wyjątkowej uroczystości. Pani Małgorzata Pamuła i szkolny zespół Remedium uświetnili to wydarzenie patriotyczną muzyką i śpiewem. Niepowtarzalnym i pełnym uroku elementem akademii był również Polonez wykonany przez dzieci z klasy 1B pod kierunkiem pani Beaty Drwal. Uwagę przykuwała piękna dekoracja przygotowana przez Panią Urszulę Kupczyk.
Podróże Klubu Historyka
- Szczegóły
Podróże Klubu Historyka w „Roku dla Niepodległej” - Łowczówek
Szanowni Internauci! Rok szkolny 2017/2018 obchodzimy jako „Rok dla Niepodległej”. A, że Klub Historyka oraz nowo wybrany Samorząd Uczniowski, uważa Internautów za integralną część naszej wspólnoty, to zapraszamy do romantycznej podróży z Darią Filipczak, Patrycją Strug, Dominikiem Antosem, Michałem Pyzdkiem oraz Piotrem (fotograf) do odwiedzin słynnych i nieco już zapomnianych, ale niezwykle pięknych cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny, które odwiedziliśmy 6 listopada 2017 roku, podążając linią frontu wzdłuż rzek Białej i Dunajca. Oczywiście, jako pierwszy odwiedziliśmy cmentarz wojenny w Łowczówku, gdzie w wigilijną noc we wrogich sobie armiach stanęły naprzeciw siebie Legiony Józefa Piłsudskiego walczące u boku Austriaków oraz doborowa formacja Strzelców Syberyjskich. W jej szeregach walczyli potomkowie polskich zesłańców na Sybir (armia rosyjska). W tę świętą noc z wrogich okopów popłynęły kolędy śpiewane w języku polskim. W tym miejscu nie mogło nas zabraknąć w 99 – rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Podróże Klubu Historyka w „Roku dla Niepodległej” Tarnów – Chyszów
Drodzy Internauci, jeśli jesteście miłośnikami turystyki historycznej, to serdecznie polecamy niezwykły, lecz rzadko odwiedzany cmentarz Tarnów – Chyszów. Będziecie mogli obejrzeć niezwykłe nagrobki. Austriacy, gdy kończyła się Wielka Wojna wykonali niezwykle humanitarny gest wobec poległych żołnierzy. Wzdłuż linii frontu wschodniego zaprojektowali cykl cmentarzy, gdzie wspólnie, jednakowo godnie, spoczywają obok siebie żołnierze wrogich sobie armii – Państw Centralnych oraz Entanty. Na cmentarzu Tarnów – Chyszów znajdują się prawosławne krzyże św. Andrzeja, symbole krzyży katolickich oraz protestanckich. My policzyliśmy, że spoczywają tu obok siebie żołnierze ponad jedenastu narodowości. Prosimy się tam wybrać, bo będzie to nie tylko terenowa lekcja historii, ale przede wszystkim wielka lekcja tolerancji.
Podróże Klubu Historyka w „Roku dla Niepodległej” – Tarnowiec
Nasi doświadczeni historycy zaprosili 6 listopada 2017 roku młodszych kolegów na ćwiczenia terenowe. Poznając szlak cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny, nie mogli pominąć cmentarza w Tarnowcu, którym się opiekują.
Podróże Klubu Historyka w „Roku dla Niepodległej” Cmentarz 157, Poręba – Słona Góra
Według „Klubu Historyka”, to zdecydowanie najpiękniejszy cmentarz z okresu Wielkiej Wojny w Gminie Tarnów. Śmierć na wojnie nie jest romantyczna, ale to niezwykłe miejsce napawa spokojem, refleksją i zadumą. Jest oddalone od ruchliwych dróg. Mogiły żołnierzy różnych narodowości są usytuowane w buczynowym lasku. Latem toną w paprociach, a jesienią w opadłych liściach. Nad tajemniczymi mogiłami wznosi się figura Ukrzyżowanego Jezusa. Kto raz przystanął przed nią w modlitwie lub zadumie, ten nie ma wątpliwości, że Bóg kocha bohaterów, którzy walczą o ideały. Nawet jeśli zawiłe meandry polityki prowadzą ludzi do szaleństwa wojny. Ten cmentarz zapada w serce. Odwiedźcie go, a poczujecie magię, tajemnicę i moc „żywej historii”.
Sukces „Remedium”
- Szczegóły
Muzyka łagodzi obyczaje, jak pisał nieśmiertelny Jerzy Waldorff.
Dowodzi tego nasz szkolny zespół wokalno-instrumentalny Remedium, prowadzony przez panią Małgorzatę Pamułę. W dniach 4 - 5 listopada brali udział w XV Jubileuszowym Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych w Krakowie. Impreza została zorganizowana przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej pod honorowym patronatem J. E. Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz Wojewodę Małopolskiego Pana Piotra Ćwika.
Spośród 50 różnych formacji - solistów i zespołów - byli jednymi z dziesięciu, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału. Niezwykły talent naszych uczniów został doceniony, sięgnęli po najwyższy laur, zdobywając Nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty. Zespół pojedzie do Szczawnicy na Warsztaty Artystyczne w Domu Gościnnym Majerczaków.
Z całego serca gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!
„Przemów ludzkim gestem”
- Szczegóły
W
październiku 2017 r. wolontariusze naszej szkoły zaangażowali się w XIII akcję charytatywną „Przemów ludzkim gestem” organizowaną przez Centrum Wolontariatu „Empatia”. Zebrano pełną puszkę monet, która została przekazana organizatorom akcji. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie uczniów i osób dorosłych do aktywnego udziału w tak szczytnym celu. Wszystkim darczyńcom składamy podziękowania za okazaną pomoc. Mamy nadzieję, że akcja, w której brała udział cała społeczność szkolna będzie kontynuowana w kolejnych latach.
MUZYKA ŁĄCZY NARODY
- Szczegóły
W dniu dzisiejszym mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie zaprzyjaźnionej z Gminą Tarnów orkiestry z Rumunii. Cała szkoła oczekiwała z niecierpliwością na występ. Było jednak warto czekać. Orkiestra zaprezentowała nowoczesne aranżacje utworów od muzyki filmowej, poprzez piosenki z kreskówek oraz pierwszych miejsc list przebojów, po poważne niepodległościowe pieśni. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie przyjęli artystów z wielkim entuzjazmem. Byli oni pod wrażeniem występu tak dużej orkiestry, byli zainteresowani mnogością instrumentów używanych przez artystów oraz wyborem samych utworów. Z całą pewnością artyści trafili w gusta zarówno uczniów jak i nauczycieli. Czekamy na kolejną wizytę naszych przyjaciół z Rumunii.
"Nikt mi nie powiedział"
- Szczegóły
Od wielu lat obserwuje się stały wzrost uzależnień u dzieci i młodzieży. Do najczęstszych przyczyn sięgania po środki odurzające należą: ciekawość poznania „zakazanego owocu”, chęć zaimponowania kolegom i otoczeniu, potrzeba, a nawet warunek przynależności do grupy rówieśniczej, niemożność poradzenia sobie z problemami i trudnościami szkolnymi, osobistymi czy rodzinnymi.
Dramat uzależnienia może być udziałem każdego dziecka. Nie jest to wyłącznie problem rodzin dysfunkcyjnych ani patologicznych środowisk.
Wpisując się w tematykę walki ze środkami uzależniającymi i tzw. ,, dopalaczami” dzielnicowi: Dominik Burak oraz Piotr Olearczyk spotkali się z młodzieżą klas VII oraz II gimnazjum. Podczas spotkania położyli szczególny nacisk na przeciwdziałanie patologiom społecznym, w tym zapobieganie używania przez młodych ludzi używek, takich jak: alkohol, e- papierosy, narkotyki oraz środki zastępcze tzw. ,,dopalacze”. Policjanci podkreśli jak groźne może być korzystanie z używek i jakie mogą być tego skutki, zarówno zdrowotne jak i prawne. Poruszyli również problem odpowiedzialności nieletnich w związku z przejawami demoralizacji.
Okres dorastania – to okres buntu, ale nikt się nie zmienia tak, aby być agresywnym, opryskliwym, stosować wulgaryzmy lub samookaleczenia. To wszystko niepokojące sygnały, których nie należy lekceważyć. Czasem to wołanie o pomoc młodego człowieka. Jeśli nie wiemy jak rozmawiać ze swoim dzieckiem, zwróćmy się o pomoc do specjalistów. Należy pamiętać, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać.
„BYLIŚMY NA NAJWIĘKSZYM CMENTARZU ŚWIATA”
- Szczegóły
Dnia 3 listopada 2017 r. uczniowie klasy II A i II B gimnazjum wyjechali z parkingu przy kościele parafialnym w Tarnowcu na szkolną wycieczkę edukacyjną do Wadowic i Oświęcimia.
Pierwszy etap podróży trwał dwie godziny. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, gdzie Karol Wojtyła przyjął wszystkie sakramenty. Następnie zwiedziliśmy Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
W czasie zwiedzania siostra – przewodnik przedstawiła nam ważne wydarzenia i ciekawostki z życia papieża. Dowiedzieliśmy się o wielu nieznanych faktach z Jego życia. Przeszliśmy przez całą historię papieża Polaka. To niezwykłe przeżycie, zwłaszcza biorąc pod uwagę miejsce, w którym się znajdowaliśmy. Wystrój pomieszczeń zamieszkiwanych przez rodzinę Wojtyłów zrobił na nas duże wrażenie, gdyż został wiernie odtworzony. Kończąc wizytę w rodzinnym mieście Karola Wojtyły, wstąpiliśmy na kremówkę papieską do pobliskiej kawiarni.
Podróż do kolejnego celu zajęła nam pół godziny. Po dotarciu na miejsce atmosfera przygasła. Jakiż to kontrast: odwiedziny w Wadowicach, a przybycie do Oświęcimia. Po chwili otrzymaliśmy słuchawki i wraz z przewodnikami minęliśmy bramę z napisem w języku niemieckim, by zwiedzać Auschwitz I. W oddali widać już ceglane, ponumerowane budynki. Chodząc po terenie byłego obozu, zastanawialiśmy się, jak mogło dojść do takiej tragedii. Taki okrutny los spotkał ludzi przypadkowych, bezbronnych i nieświadomych okrucieństwa okupantów.
W ciszy przechodziliśmy do kolejnych budynków, w których zgromadzono ogromną liczbę rzeczy i przedmiotów należących do ludności prześladowanej w obozie. Rośnie nasze wzruszenie, gdyż docieramy pod ŚCIANĘ ŚMIERCI, gdzie zapalamy symboliczny znicz PAMIĘCI.
Jesteśmy w Auschwitz – Birkenau. Zwiedzamy pozostałe baraki, a następnie wzdłuż torów docieramy do POMNIKA, na którym widnieją napisy w 12 językach. To cześć oddana POLEGŁYM. W tym miejscu dobiega końca nasza trudna lekcja historii.
Mamy nadzieję, że miejsca te zawsze będą przypominać kolejnym pokoleniom, czego CZŁOWIEK nigdy nie powinien czynić drugiemu CZŁOWIEKOWI. MY z pewnością nie zapomnimy. Jesteśmy pewni, że wycieczka do tego miejsca sprawiła, że większość z nas będzie szanować i podziwiać TYCH, którzy zginęli w mękach i cierpieniach za bycie POLAKIEM, ŻYDEM, CYGANEM...
Cześć ICH PAMIĘCI!
/ Karolina Turaj – II A, Karol Szczerba – II B /

szkola@sptarnowiec.pl




