Koncert REMEDIUM
- Szczegóły
Dnia 11 listopada 2017 roku w Koszycach Wielkich odbyły się Gminne obchody Dnia Niepodległości. Zespół wokalno – instrumentalny „Remedium” kierowany przez Panią Małgorzatę Pamułę, jako laureat Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej „Kima” zaprezentował repertuar pieśni patriotycznych wraz z publicznością: „Przybyli ułani”, „I Brygada”, „Piechota”, „Ułani, ułani” i „Hej sokoły” w składzie: śpiew – Anna Sitko, Anna Jamróg, Dagmara Jamróg, Ewa Woźniak, Magdalena Zych, Aleksandra Dyk, Patrycja Zborowska, skrzypce – Maciej Sondej, gitara – Karol Malisiewicz, bongosy – Michał Plebanek. Nasz występ spotkał się z ogromnym zainteresowaniem publiczności i uhonorowany został gromkimi brawami.
Pierwsza pomoc – warsztaty dla najmłodszych
- Szczegóły
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia były w formie praktycznej, prowadził je ratownik medyczny pogotowia ratunkowego - pan Michał. Dzieci, pod fachowym okiem wykwalifikowanego ratownika, uczyły się: wzywać pogotowie ratunkowe do osoby poszkodowanej, tamować krew z nosa, układać rannego w pozycji bezpiecznej, udzielać pomocy przy zadławieniach oraz reanimować nieprzytomnego. Każdy uczestnik szkolenia indywidualnie i praktyczne mógł przećwiczyć wszystkie formy pomocy na koledze, ratowniku lub na fantomie. Była to doskonała lekcja praktyczna połączona z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – uratowanie ludzkiego życia.
A.S.
„Zatrzymane w obiektywie – gminny konkurs Miejsca Sakralne Gminy Tarnów”
- Szczegóły
Po raz kolejny możemy gratulować uczniom Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Mają oni świadomość, że obecnie są najstarszymi rocznikami uczącymi się w naszej szkole. Dlatego też czują się szczególnie zobowiązani do promocji historii regionalnej, a że mają niezwykły talent oraz wrażliwość, to z powierzonych zadań wywiązują się wzorowo. Liczne grono sympatyków, a także członków Klubu Historyka wykonało prace fotograficzne na gminny konkurs „Miejsca sakralne Gminy Tarnów”. Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć na stronie internetowej Gminy Tarnów. A my prosimy, żeby szczególną uwagę zwrócić na zdjęcia Filipa Dobrowolskiego (kl. IIIA) i jego pracę „Ten wspaniały neogotyk – kościół w Porębie Radlnej”. Wyjątkową wrażliwością artystyczną wykazały się także nasze artystki: Julia Oćwieja i Alicja Gurbisz z klasy IIIB. Obie otrzymały wyróżnienia. Julia zdobyła IV miejsce za fotografię drewnianego kościoła Świętego Marcina w Zawadzie, a Alicja V miejsce za zdjęcie drewnianego krzyża na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowcu. Nagrody dla zwycięzców konkursu zostały wręczone w hali widowiskowo – sportowej w Koszycach Wielkich. Laureatom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy. Zachęcamy również do zapoznania się z równie inspirującymi pracami innych uczniów reprezentujących naszą szkołę w galerii zdjęć. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za patriotyzm, wyczucie artystyczne i promowanie dziedzictwa sakralnego Gminy Tarnów.
Teresa Kozaczka – opiekun Klubu Historyka

Nasi uczniowie w gronie stypendystów
- Szczegóły
W dniu 14 listopada 2017 r. w siedzibie Leier Polska S.A. w Woli Rzędzińskiej miała miejsce uroczystość przyznania stypendiów dla uzdolnionych językowo uczniów szkół z terenu Gminy Tarnów. W tym roku wśród nagrodzonych stypendiami ufundowanymi przez Michaela Leiera (Honorowego Obywatela Gminy Tarnów), znalazło się dwoje uczniów naszej szkoły: Ewa Woźniak i Karol Szczerba. Serdecznie gratulujemy stypendystom, którym za osiągnięcie wysokich wyników na teście kwalifikacyjnym, sfinansowano roczny kurs języka niemieckiego w szkole językowej Brytania, wakacyjny wyjazd na obóz językowy oraz nagrody rzeczowe.
PEŁNA MISKA - 7
- Szczegóły
Kolejny raz rusza szkolna akcja pomocy
bezdomnym zwierzętom mieszkańcom tarnowskiego schroniska Azyl.
Do końca listopada 2017r.
można codziennie przynosić karmę suchą, puszki z jedzeniem, a także rzeczy do ocieplania kojców (koce, pledy, duże ręczniki) do wychowawcy lub bezpośrednio do koordynatorów akcji – Violetty Musiał, Beaty Drwal
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy nie pozostaną obojętni!!!
Międzynarodowy Dzień Tolerancji,
- Szczegóły
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:
- respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
- uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
- umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
- docenianie rozmaitości kultur;
- otwarcie na cudze myśli i filozofię;
- ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
- uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.
Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy. Wiele instytucji organizuje 16 listopada specjalnie spotkania, na których poruszany jest temat tolerancji na każdej płaszczyźnie życia. W niektórych miastach Polski Dzień Tolerancji to okazja do specjalnych seansów kinowych czy spotkań kulturalnych.
Cele Dnia Tolerancji:
- uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;
- przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;
- kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;
- odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;
- zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;
- wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.
Akcja "Najlepszy klej"
- Szczegóły
Masz pustą tubkę po kleju i chcesz ją wyrzucić do kosza? STOP! NIE RÓB TEGO! Nasza świetlica bierze udział w akcji promocyjnej ,,Najlepszy klej’’ organizowanej przez firmę AMOS. Naszym zadaniem jest zebranie 120 pustych tubek po kleju firmy AMOS (w tym AMOS Magic).
Tubki kleju należy przynosić na świetlicę szkolną do Pani Anny Tyńskiej – Gryz, Olgi Bień lub Magdaleny Świerczek. Akcja trwa cały rok. Opakowania zbieramy do 1 czerwca 2018 roku. Im wcześniej zbierzemy wymaganą liczbę pustych tubek, tym wcześniej zdobędziemy nagrodę. Jeśli nam się uda, to możemy wygrać 30 nowych klejów w sztyfcie lub jeden z trzech zestawów produktów kreatywnych.
Kupując kleje tej firmy wspomagamy Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – Prokocimiu.
W akcji mogą wziąć udział wszyscy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
Zielona Szkoła w Sidzinie
- Szczegóły
2 listopada, tuż po Święcie Zmarłych uczniowie klasy 3a i 3b wyjechali na Zieloną Szkołę do Sidziny. Miejscowość ta znajduje się w paśmie Beskidu Wysokiego, bardzo blisko szczytu Babiej Góry. Będąc na wycieczce po najbliższej okolicy mogliśmy go zobaczyć, był rzeczywiście wysoki i mimo pięknej, słonecznej pogody, ośnieżony. Ten wyjazd to prawdziwy raj dla naszych zmysłów: górskie widoki, pachnące lasy, szyszki, rośliny, zapach tartaku, szumiący potok. Przy okazji wizyty w pasiece dowiedzieliśmy się o życiu pszczół i skosztowaliśmy pysznego miodku. Byliśmy na wyjeździe w Skansenie w Zubrzycach, gdzie samodzielnie młóciliśmy cepami owies, mieliliśmy w żarnach mąkę i piekliśmy na blasze chlebowe placuszki, którymi się później zajadaliśmy. Były pyszne. Mnóstwo frajdy dały nam również zajęcia, podczas których wykonaliśmy samodzielnie zabawki z siana, ozdobiliśmy techniką decoupage przygotowane wcześniej deseczki, czy też malowaliśmy na szkle pod nadzorem słynnego regionalnego artysty Stanisława Wyrtla. To było bardzo budujące, ponieważ prace wykonaliśmy po mistrzowsku i wszystkie się bardzo podobały. Nie zabrakło również czasu na nasze indywidualne zabawy. Miło spędziliśmy czas podczas rozgrywek sportowych, pokazu mody czy też quizu na temat tego, czego dowiedzieliśmy się na wyjeździe. Na zakończenie zorganizowano nam ognisko ze śpiewem znanych przebojów i samodzielnym pieczeniem kiełbasek oraz pożegnalną dyskotekę z najnowszymi hitami. Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni. To była najwspanialsza Zielona Szkoła na jakiej byliśmy. Polecamy.
Uczniowie klasy 3b
Julia Więcek i Mikołaj Ziewacz

szkola@sptarnowiec.pl




