- Szczegóły
- Szczegóły
Grupa młodych, utalentowanych uczniów z klas 3a, 3b i 4a przygotowała uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Program kulturalny wprowadził pierwszoklasistów w zaczarowany świat książek i biblioteki. Po sporej dawce wrażeń artystycznych przyszli czytelnicy wykazali się niemałą widzą na temat książek, czytelnictwa i biblioteki. Czy wszyscy pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelnika? Oczywiście, że TAK! Test został zaliczony na medal! Po uroczystym złożeniu przysięgi czytelnika, każdy uczeń otrzymał wyprawkę czytelniczą – pakiet książek przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zakładki do książek. Mamy nadzieję, że uroczystość zachęci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.
- Szczegóły
2023 rok został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Wisławy Szymborskiej. Poetka urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce , zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Obchody 100. rocznicy urodzin Szymborskiej są idealnym momentem, aby przybliżyć postać poetki. Podczas lekcji w bibliotece uczniowie klas 4 – 8 poznali najciekawsze fakty z życia, wysłuchali wierszy noblistki w różnych interpretacjach. Dowiedzieli się także o Fundacji Wisławy Szymborskiej, niedawno powstałym w Krakowie parku jej imienia oraz przeniesieniu przez markę Medicine rękopisów, wierszy i graficznych interpretacji wierszy na ubrania i akcesoria. Zajęcia ukazały jej twórczość w współczesnym świecie, skłaniając jednocześnie do chwilowej zadumy i refleksji.
- Szczegóły
Już od teraz dostępne są w naszej bibliotece cenne materiały edukacyjne! Instytut Pamięci Narodowej przekazał szkole serię „Literatura i pamięć” oraz kolejne „Teki edukacyjne”. Nowe publikacje to materiały wspierające proces edukacyjny, przybliżające młodym czytelnikom zawiłe dzieje XX wieku. „Teki edukacyjne” to seria skierowana do uczniów i nauczyciel, w których można znaleźć m.in. teksty źródłowe, bogatą ikonografię a także filmy dokumentalne. Wśród cennych publikacji znalazły się między innymi:
- Krzysztof Dybciak, Pisarz, który został papieżem;
- Andrzej Waśko, Pan Tadeusz. Media pamięci;
- Polski gen Wolności;
- O wieś polską wolną niezależną;
- Piekło zesłania.
Zapraszamy do korzystania z nowości!
Adres katalogu biblioteki:
https://m024086.molnet.mol.pl/
- Szczegóły
„Czytanie dodaje skrzydeł”
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza szkolnych uroczystości. Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy 3b i 3a przygotowali część artystyczną. Młodzi aktorzy zaprezentowali perypetie Książki – Królowej Biblioteki, wyrecytowali wiersze oraz brawurowo zaśpiewali piosenkę „Książka – przyjaciółka”. Uczniowie klas pierwszych podczas rozmów i konkursów wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą znajomości treści książek oraz zasad obowiązujących w bibliotece. Okazało się, iż doskonale znają korzyści płynące z czytania książek. Kolejny punkt programu to uroczysta obietnica czytelnika: „Każdy pierwszak obiecuje po książkę sięgać z radością, bo czytanie daje wiedzę i jest wielką przyjemnością. Obiecujemy dziś także w bibliotece gościć często i pamiętać: biblioteka jest najmilszym w szkole miejscem! Obiecujemy!
Po uroczystym pasowaniu pani dyrektor Anna Filar oraz pani wicedyrektor Bernadetta Maguda wręczyły dzieciom wyprawki czytelnicze oraz specjalnie przygotowane na tę uroczystość przez uczniów ze „Szklonego Koła Wolontariatu” świąteczne zakładki do książek. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia pod hasłem „Czytanie dodaje skrzydeł”.
Całe spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.
- Szczegóły
Minął pierwszy miesiąc roku szkolnego a uczniowie klas pierwszych doskonale orientują się, co czeka ich w bibliotece szkolnej. Znają regulamin i bezbłędnie poruszają się po bibliotecznych zakamarkach. Kącik wypełniony kolorowymi książkami zachęca maluchy do czytania. Przed lekcjami, podczas przerw lub po zakończonej nauce w przyjaznej atmosferze poznają bohaterów ulubionych książek. Wraz z „Detektywem Pierre’m” doskonale poruszają się po labiryntach w poszukiwaniu skarbów, poznają kolejne przygody Kota Papli lub z pasją rozwijają swoje zdolności manualne!!!
- Szczegóły
W czwartek w bibliotece panował wyjątkowy gwar a to za sprawą uczniów klas pierwszych, którzy przybyli na uroczyste pasowanie czytelnika. Pierwszoklasistów powitali młodzi aktorzy z klasy 3b, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali piękną część artystyczną. Młodzi czytelnicy z zainteresowaniem oglądnęli występ a następnie rozmawiali o korzyściach płynących z czytania książek. A jest ich wiele, jak sami zauważyli czytanie rozwija słownictwo, uczy szacunku i tolerancji, pozwala zrozumieć siebie oraz innych a także rozwija mózg, dzięki czytaniu nie czujemy się samotni, możemy także „podróżować po całym świecie”. Zalet obcowania z książką można by wymienić jeszcze wiele ale nadszedł czas na stworzenie „Kodeksu czytelnika” czyli spisu najważniejszych zasad dotyczących poszanowania książek i zachowania się w bibliotece. „Kodeks” wraz z podpisami nowych czytelników zawiśnie w ich klasach. Podsumowaniem i jednocześnie najważniejszym punktem całej uroczystości było złożenie uroczystego przyrzeczenia czytelnika. Jako nagrodę a jednocześnie zachętę do czytania najmłodsi uczniowie naszej szkoły z rąk pani Dyrekotr Anny Filar oraz pani wicedyrektor Bernadetty Magudy otrzymali wyprawki czytelnicze „Pierwsze abecadło” oraz świąteczne zakładki do książek wykonane specjalnie na tę okazję przez uczniów klasy 8a należących do „Szklonego Koła Wolontariatu”. Serdecznie dziękujmy Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości i zapraszamy do biblioteki!!!
"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."
Cornelia Funke
- Szczegóły
Historia pluszowego misia wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia „Teddy Bear”.
Pluszowe maskotki często są bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia, jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. W bibliotece szkolnej dzieci, w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół poznały historię powstania najpopularniejszego pluszaka na świecie oraz wysłuchały fragmentu książki Michaela Bonda „Miś zwany Paddington”.