A A A

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli m.in. bibliotek szkolnych będących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Napisany przez nas wniosek o wsparcie finansowe dla naszej szkoły w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został rozpatrzony pozytywnie!!! Otrzymane dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup książek, zakup elementów wyposażenia biblioteki oraz działania promujące czytelnictwo.

Aktualnie trwają konsultacje nad stworzeniem i aktualizacją listy książek, głównie lektur, które zostaną zakupione do biblioteki szkolnej. Czekamy również na Wasze propozycje odnośnie nowości wydawniczych, tytuły książek proszę przesyłać na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."

Maria Dąbrowska

Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i praw autorskich. Narodziło się w Katalonii, a jego data jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w tym dniu zmarli wybitni pisarze, m.in.: Miguel de Cervantes oraz William Szekspir.

Zgodnie z tradycją w Katalonii kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami mającymi symbolizować krew pokonanego przez świętego Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarkami w postaci książek.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO

KSIĄŻKOWE REKORDY

Poznaj kilka interesujących faktów o książkach:

 • Najdroższą książką na świecie jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci napisany pismem lustrzanym. Kodeks zakupił Bill Gates na 30 milionów dolarów.
 • Najdroższa polska książka to drugie wydanie „O obrotach sfer niebieskich” – kosztowało 103 tysiące złotych.
 • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to „Alfabet łaciński” z roku 1976 i ma wymiary 1 x 0,8 mm, książka powstała ręcznie przy użyciu piórka technicznego i szkła powiększającego.
 • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych, jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kg.
 • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia – ponad 2 miliardy 200 milionów egzemplarzy.
 • Najdłuższa książka to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.

CZYTANIE I CZYTELNICY

Poznaj kilka interesujących faktów o czytelnikach:

 • Statystyczny czytelnik traci zainteresowanie książką po 18 stronie.
 • Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
 • 28% Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
 • Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czesi, regularnie czyta tam 86% ludności.

 O BIBLIOTEKACH

Poznajcie kilka interesujących faktów o bibliotekach:

 • Pierwszą najbardziej znaną biblioteką była Biblioteka Aleksandryjska, funkcjonowała od III w p.n.e. do IV w p.n.e.
 • Pierwsza biblioteka publiczna powstała w Polsce w 1747 roku w Warszawie, założyli ją bracia Załuscy.
 • Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych jest największą biblioteką na świecie, powstała w 1800 roku i posiada ponad 130 milionów różnego rodzaju źródeł.
 • W Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonaldów, pracuje w nich 126 300 bibliotekarzy, to mniej więcej tylu ilu mieszkańców liczy Opole.
 • Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie karaoke, gdzie można wykonywać tysiące piosenek. Pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.

10 kwietnia sto dwadzieścia dwa lata temu urodziła się Ewa Szelburg-Zarembina, poetka, dramatopisarka, eseistka, pisząca zarówno dla młodych, jak i dorosłych czytelników. Napisała m.in. "Legendy żołnierskie", "A…a…a… Kotki dwa", "Wesołe historie", "Za siedmioma górami", "Przedziwną historię Don Kichota z Manczy i jego autora", "Kije samobije i inne baśnie", "Przygodę Misia", "Dzieci z Wysp Koralowych", "Królestwo bajki", "Przez różową szybkę"... Była też pierwszym Kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu! W 1965 r. zaapelowała do społeczeństwa o uczczenie bohaterstwa i męczeństwa dzieci i młodzieży w historii Polski. Efekt? Ze składek społecznych powstał Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Dorota Gellner

WYDMUSZKI

Przed owalnym lustrem tłoczą się wydmuszki.

Przymierzają przed nim pisankowe ciuszki.

Już w lustrze różowo,

zielono i biało,

a wydmuszkom ciągle

kolorów mało!

Zajrzały do szuflady,

szafy otworzyły,

kropeczki,

paseczki

na siebie włożyły.

Gdy tyle kolorów

w lustrze się odbiło,

to w końcu się lustro

w pisankę zmieniło!

KRASZANKI

to jajka bez wzorków, farbowane na jeden kolor w roślinnym wywarze. Łupicy cebuli nadają im kolor brązowy, buraki – różowy, szpinak czy pokrzywa  - zielony, czerwona kapusta i owoce tarniny – niebieski, owoce czarnego bzu – czerwony, a kurkuma – żółty.

PISANKI

to jajka z wzorem z gorącego wosku. Podczas ozdabiania gotowanych jaj w wodzie z barwnikiem, wosk się topi, a pokryte nim miejsca zostają nieufarbowane.

DRAPANKI

to jajka z wzorami wydrapanymi ostrym narzędziem na zabarwionej wcześniej skorupce. Bardzo trudna i wymagająca cierpliwości technika.

AŻURKI

to jajka z wywierconymi wzorkami. Zdobienie skorupki jajka, z którego wydmuchano zawartość, wymaga wyjątkowej ostrożności, bo bardzo łatwo ją uszkodzić.

Źródło: Świerszczyk

Sejm ustanowił patronów roku 2021, uhonorowani zostali:

 1. Stanisław Lem
 2. Cyprian Kamil Norwid
 3. Krzysztof Kamil Baczyński
 4. Tadeusz Różewicz

2021 ogłoszony także został rokiem Konstytucji 3 Maja oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego.

STANISŁAW LEM

We wrześniu przypada 100 rocznica urodzin pisarza uznanego za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka dostrzegał wiele zagrożeń dla kultury i myśli. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji” – głosi tekst uchwały.

Strona poświęcona pisarzowi.

CYPRIAN KAMIL NORWID

200 rocznicę urodzin obchodził by Cyprian Kamil Norwid, ten poeta i dramatopisarz w uzasadnieniu uchwały został doceniony za „twórczy wkład w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w Polską kulturę”.

Zobacz materiały poświęcone Norwidowi.

KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI

To jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.

Zobacz materiały poświęcone Baczyńskiemu.

TADEUSZ RÓŻEWICZ

W gronie patronów znalazł również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W uchwale napisano „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.

KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI

W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.

KONSTYTUCJA 3 MAJA

Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

Zobacz materiały poświęcone Konstytucji 3 maja.

Źródło: sejm.gov.pl

Książki można zamawiać poprzez:

 1. dziennik elektroniczny, wiadomość proszę kierować do: Marta Przeszłowska lub wychowawców,
 2. Microsoft Teams,
 3. email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W zamówieniu proszę podać tytuł i autora zamawianych książek. Dostępne w bibliotece książki będą gotowe do odbioru w godzinach: 7.30 - 15.00 w wejściu B. Przy odbiorze zamówień prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.

Zapraszamy również do korzystania z naszego katalogu elektronicznego:
https://m024086.molnet.mol.pl/
możecie tam sprawdzić, czy w naszej szkolnej bibliotece są dostępne książki, które Was interesują. Prace nad komputeryzacją zbiorów trwają cały czas, więc nie wszystkie książki dostępne w bibliotece są już w katalogu elektronicznym.

Czytaj. Dużo czytaj. To najlepsza forma buntu, jaka masz.
Otwartego umysłu nie zabierze Ci nikt.
Ks. Paweł Antkiewicz

Gigantyczny „Atlas Klenckiego” pochodzący z 1660 r. zawiera 41 map mierzy 1,8 m x 2,75 m i nosi tytuł „Ziemia”. Prezentacja największego atlasu na świecie miała miejsce podczas 62. Targów Książki we Frankfurcie w 2015 roku. Tę wyjątkową publikację wydano w 31 egzemplarzach i każdy następny może być wykonany tylko na zamówienie. Koszt dzieła to 100 tys. dolarów. Podczas prezentacji przewracający strony atlasu, używał dwóch rąk, aby nie uszkodzić cennego dzieła.
Tu możecie ją zobaczyć

Czytając lekturę  W pustyni i w puszczy na stronie wolne lektury.pl można śledzić przygody Stasia i Nel na mapie. W tekście oznaczono pinezkami  nazwy geograficzne i postacie historyczne. Wystarczy kliknąć i można od razu wyświetlić mapkę lub przejść do podlinkowanych zasobów Wikipedii! Dzięki temu lekcje literatury staną się też lekcjami historii i geografii.

Zachęcamy do lektury :)

Realizując wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO"), Szkoła Podstawowa im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu pragnie przekazać Państwu informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych w SP Tarnowiec , jak również poinformować o przysługujących Państwu prawach z tym związanych. Używamy plików cookies, Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat cookies. polityka prywatności .

  Akceptuję cookies dla tej witryny.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk