- Szczegóły
Już od teraz dostępne są w naszej bibliotece cenne materiały edukacyjne! Instytut Pamięci Narodowej przekazał szkole serię „Literatura i pamięć” oraz kolejne „Teki edukacyjne”. Nowe publikacje to materiały wspierające proces edukacyjny, przybliżające młodym czytelnikom zawiłe dzieje XX wieku. „Teki edukacyjne” to seria skierowana do uczniów i nauczyciel, w których można znaleźć m.in. teksty źródłowe, bogatą ikonografię a także filmy dokumentalne. Wśród cennych publikacji znalazły się między innymi:
- Krzysztof Dybciak, Pisarz, który został papieżem;
- Andrzej Waśko, Pan Tadeusz. Media pamięci;
- Polski gen Wolności;
- O wieś polską wolną niezależną;
- Piekło zesłania.
Zapraszamy do korzystania z nowości!
Adres katalogu biblioteki:
https://m024086.molnet.mol.pl/
- Szczegóły
„Czytanie dodaje skrzydeł”
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza szkolnych uroczystości. Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy 3b i 3a przygotowali część artystyczną. Młodzi aktorzy zaprezentowali perypetie Książki – Królowej Biblioteki, wyrecytowali wiersze oraz brawurowo zaśpiewali piosenkę „Książka – przyjaciółka”. Uczniowie klas pierwszych podczas rozmów i konkursów wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą znajomości treści książek oraz zasad obowiązujących w bibliotece. Okazało się, iż doskonale znają korzyści płynące z czytania książek. Kolejny punkt programu to uroczysta obietnica czytelnika: „Każdy pierwszak obiecuje po książkę sięgać z radością, bo czytanie daje wiedzę i jest wielką przyjemnością. Obiecujemy dziś także w bibliotece gościć często i pamiętać: biblioteka jest najmilszym w szkole miejscem! Obiecujemy!
Po uroczystym pasowaniu pani dyrektor Anna Filar oraz pani wicedyrektor Bernadetta Maguda wręczyły dzieciom wyprawki czytelnicze oraz specjalnie przygotowane na tę uroczystość przez uczniów ze „Szklonego Koła Wolontariatu” świąteczne zakładki do książek. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia pod hasłem „Czytanie dodaje skrzydeł”.
Całe spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.
- Szczegóły
Minął pierwszy miesiąc roku szkolnego a uczniowie klas pierwszych doskonale orientują się, co czeka ich w bibliotece szkolnej. Znają regulamin i bezbłędnie poruszają się po bibliotecznych zakamarkach. Kącik wypełniony kolorowymi książkami zachęca maluchy do czytania. Przed lekcjami, podczas przerw lub po zakończonej nauce w przyjaznej atmosferze poznają bohaterów ulubionych książek. Wraz z „Detektywem Pierre’m” doskonale poruszają się po labiryntach w poszukiwaniu skarbów, poznają kolejne przygody Kota Papli lub z pasją rozwijają swoje zdolności manualne!!!
- Szczegóły
W czwartek w bibliotece panował wyjątkowy gwar a to za sprawą uczniów klas pierwszych, którzy przybyli na uroczyste pasowanie czytelnika. Pierwszoklasistów powitali młodzi aktorzy z klasy 3b, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali piękną część artystyczną. Młodzi czytelnicy z zainteresowaniem oglądnęli występ a następnie rozmawiali o korzyściach płynących z czytania książek. A jest ich wiele, jak sami zauważyli czytanie rozwija słownictwo, uczy szacunku i tolerancji, pozwala zrozumieć siebie oraz innych a także rozwija mózg, dzięki czytaniu nie czujemy się samotni, możemy także „podróżować po całym świecie”. Zalet obcowania z książką można by wymienić jeszcze wiele ale nadszedł czas na stworzenie „Kodeksu czytelnika” czyli spisu najważniejszych zasad dotyczących poszanowania książek i zachowania się w bibliotece. „Kodeks” wraz z podpisami nowych czytelników zawiśnie w ich klasach. Podsumowaniem i jednocześnie najważniejszym punktem całej uroczystości było złożenie uroczystego przyrzeczenia czytelnika. Jako nagrodę a jednocześnie zachętę do czytania najmłodsi uczniowie naszej szkoły z rąk pani Dyrekotr Anny Filar oraz pani wicedyrektor Bernadetty Magudy otrzymali wyprawki czytelnicze „Pierwsze abecadło” oraz świąteczne zakładki do książek wykonane specjalnie na tę okazję przez uczniów klasy 8a należących do „Szklonego Koła Wolontariatu”. Serdecznie dziękujmy Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości i zapraszamy do biblioteki!!!
"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."
Cornelia Funke
- Szczegóły
Historia pluszowego misia wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia „Teddy Bear”.
Pluszowe maskotki często są bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia, jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. W bibliotece szkolnej dzieci, w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół poznały historię powstania najpopularniejszego pluszaka na świecie oraz wysłuchały fragmentu książki Michaela Bonda „Miś zwany Paddington”.
- Szczegóły
Drodzy Uczniowie, nasza biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiej akcji! Z okazji 130. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena przepisujemy jedną z jego powieści. Od nas zależy czym będziemy pisali: pióro, długopis, ołówek oraz jakim krojem, np. własny charakter pisma. Przepisywane fragmenty można ozdabiać inicjałami, ramkami lub rysunkami. Ważne, aby był zachowany format A4 z marginesem bocznym 3 cm, co pozwoli następnie złożyć odręcznie przepisany tekst w jedną książkę. Mamy do przepisania 1 stronę maszynopisu A4 z książki pt. „Silimarillion”. Tekst dzielimy na fragmenty, aby każda chętna osoba mogła wziąć udział w akcji i zaprezentować swój piękny charakter pisma.
Organizatorem akcji jest Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.
- Szczegóły
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli m.in. bibliotek szkolnych będących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Napisany przez nas wniosek o wsparcie finansowe dla naszej szkoły w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został rozpatrzony pozytywnie!!! Otrzymane dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup książek, zakup elementów wyposażenia biblioteki oraz działania promujące czytelnictwo.
Aktualnie trwają konsultacje nad stworzeniem i aktualizacją listy książek, głównie lektur, które zostaną zakupione do biblioteki szkolnej. Czekamy również na Wasze propozycje odnośnie nowości wydawniczych, tytuły książek proszę przesyłać na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."
Maria Dąbrowska
- Szczegóły
Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i praw autorskich. Narodziło się w Katalonii, a jego data jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w tym dniu zmarli wybitni pisarze, m.in.: Miguel de Cervantes oraz William Szekspir.
Zgodnie z tradycją w Katalonii kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami mającymi symbolizować krew pokonanego przez świętego Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarkami w postaci książek.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO
KSIĄŻKOWE REKORDY
Poznaj kilka interesujących faktów o książkach:
- Najdroższą książką na świecie jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci napisany pismem lustrzanym. Kodeks zakupił Bill Gates na 30 milionów dolarów.
- Najdroższa polska książka to drugie wydanie „O obrotach sfer niebieskich” – kosztowało 103 tysiące złotych.
- Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to „Alfabet łaciński” z roku 1976 i ma wymiary 1 x 0,8 mm, książka powstała ręcznie przy użyciu piórka technicznego i szkła powiększającego.
- Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych, jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kg.
- Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia – ponad 2 miliardy 200 milionów egzemplarzy.
- Najdłuższa książka to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.
CZYTANIE I CZYTELNICY
Poznaj kilka interesujących faktów o czytelnikach:
- Statystyczny czytelnik traci zainteresowanie książką po 18 stronie.
- Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
- 28% Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
- Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czesi, regularnie czyta tam 86% ludności.
O BIBLIOTEKACH
Poznajcie kilka interesujących faktów o bibliotekach:
- Pierwszą najbardziej znaną biblioteką była Biblioteka Aleksandryjska, funkcjonowała od III w p.n.e. do IV w p.n.e.
- Pierwsza biblioteka publiczna powstała w Polsce w 1747 roku w Warszawie, założyli ją bracia Załuscy.
- Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych jest największą biblioteką na świecie, powstała w 1800 roku i posiada ponad 130 milionów różnego rodzaju źródeł.
- W Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonaldów, pracuje w nich 126 300 bibliotekarzy, to mniej więcej tylu ilu mieszkańców liczy Opole.
- Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie karaoke, gdzie można wykonywać tysiące piosenek. Pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.
- Szczegóły
10 kwietnia sto dwadzieścia dwa lata temu urodziła się Ewa Szelburg-Zarembina, poetka, dramatopisarka, eseistka, pisząca zarówno dla młodych, jak i dorosłych czytelników. Napisała m.in. "Legendy żołnierskie", "A…a…a… Kotki dwa", "Wesołe historie", "Za siedmioma górami", "Przedziwną historię Don Kichota z Manczy i jego autora", "Kije samobije i inne baśnie", "Przygodę Misia", "Dzieci z Wysp Koralowych", "Królestwo bajki", "Przez różową szybkę"... Była też pierwszym Kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu! W 1965 r. zaapelowała do społeczeństwa o uczczenie bohaterstwa i męczeństwa dzieci i młodzieży w historii Polski. Efekt? Ze składek społecznych powstał Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.