A A A

Taką deklarację złożyli uczniowie naszej szkoły, przystępując do konkursu pod takim samym tytułem, którego organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. To projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W konkursie uczestniczyło 200 szkół podstawowych z powiatu tarnowskiego i brzeskiego, które miały za zadanie przedstawić najciekawsze, najbardziej oryginalne pomysły na przeprowadzenie działań o charakterze patriotycznym, angażującym całą społeczność szkoły. Cel konkursu to wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży, kształtowanie dumy narodowej, rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych – flaga, godło, hymn. Do konkursu zgłosiliśmy nasz projekt patriotyczny „Opowiedz mi Ojczyzno” i... jest zwycięstwo! Nasza praca znalazła się na i pozycji spośród 200 szkół – zajęliśmy I miejsce! Brawo dla naszej społeczności szkolnej za trud.

20 października w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu uczennica klasy VI a – Natasza Skowron odebrała gratulacje, dyplom, i nagrody w imieniu uczniów naszej szkoły.

Tydzień temu obchodziliśmy uroczystość wciągnięcia flagi na maszt. Tym samym teren wokół sztandaru nabrał szczególnego znaczenia. Aby tę przestrzeń właściwie wyeksponować, obsadziliśmy ją krokusami, które wiosną zakwitną kolorowym kobiercem. Te niewielkie, ale jakże urokliwe kwiaty Maria Pawlikowska – Jasnorzewska porównywała do nut. Może wiosną da się tu usłyszeć „Mazurek Dąbrowskiego”…


Za cebulki kwiatowe serdecznie dziękujemy Państwu Joannie i  Rafałowi Durasom z Tarnowca, właścicielom firmy FLORTAR świadczącej usługi ogrodnicze.

W ramach zajęć rozwijających z języka polskiego uczniowie klasy Vb rozpoczęli pracę nad realizacją projektu „W świecie poezji.” Główny cel naszych działań to wzbogacenie wiedzy uczniów na temat naszej regionalnej Poetki Józefy Frysztakowej, rozwijanie i pogłębianie wiedzy na temat liryki, uświadomienie dzieciom znaczenia poezji w życiu każdego człowieka. Tak więc 5 października udaliśmy się z tomikami wierszy Pani Józefy Frysztakowej na parafialny cmentarz, gdzie znajduje się grób Poetki. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy odczytaliśmy kilka znaczących w twórczości Poetki liryków. W drodze powrotnej udaliśmy się pod dom, w którym zamieszkiwała Pani Józefa wraz ze swoją rodziną oraz na nowo powstałą w Tarnowcu Aleję Józefy Frysztakowej. Przy tej okazji każdy z uczniów wcielił się w rolę architekta i wykonaliśmy plan zagospodarowania terenu wokół Alei. Prace wyglądają imponująco, a swoimi pomysłami planujemy podzielić się z Panem sołtysem. 15 października zorganizowaliśmy „Spotkanie z poezją przy Ławce Poetów”. Przy tej okazji zgłębialiśmy tajniki poprawnej recytacji, przygotowaliśmy scenografię, rekwizyty, aby stworzyć odpowiedni nastrój. Jedno jest pewne – nauka też może być zabawą.

Magię kolorów oraz smaków jesieni zrozumie tylko ten, kto zechce ją odkryć i docenić. Każdy z nas powinien starać się żyć i iść z duchem czasu, doceniając wszystko, co nas otacza wokół – niezależnie od pory roku. A właśnie jesień jest złotą królową, która zatrzyma nas w codziennym pośpiechu, w którym jesteśmy i oczaruje swoim pięknem. Warto spróbować ją odkryć, może być ciekawie. O tym przekonali się uczniowie klasy VI, którzy sumiennie wypełnili zadanie domowe – wspólny jesienny spacer z bliskimi, którego efektem będzie zgromadzenie darów jesieni w postaci różnokolorowych liści, orzechów, jarzębiny, kasztanów, żołędzi, szyszek, gałązek głogu, dzikiej róży, kiści kukurydzy. Z takiego materiału artyści wykonali urocze jesienne bukiety. W I etapie wykorzystaliśmy je do prac malarskich, by następnie zredagować opis wybranego bukietu. W ostatnim etapie zorganizowaliśmy konkurs klasowy „Mój jesienny bukiet.” Imponujące prace zdobią naszą klasopracownię, a wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali uhonorowani symbolicznymi nagrodami.

Patroni Medialni:

Każde dziecko rozpoczynając naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej z wielką niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tą uroczystą chwilę poprzedzają przygotowania - uczniowie poznają swoją szkołę, kolegów, swoje prawa ale również obowiązki. Wspólnie z wychowawcą przygotowują również całą uroczystość. Tego dnia zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrektorem szkoły, nauczycielami i rodzicami.

14 października 2021 to pamiętna data nie tylko dla całego personelu szkoły, ale również dla Pierwszoklasistów, którzy zostali w tym dniu przyjęci do grona społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu.

Punktualnie o godzinie 8.30 – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Michał Mrzygłód powitał przybyłych gości: panią dyrektor Annę Filar, wicedyrektor Bernadettę Maguda, nauczycieli, Rodziców i uczniów. Szczególnie gorąco powitał bohaterów uroczystości – pierwszoklasistów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności artystyczno-wokalne. Po zakończonej części artystycznej pani dyrektor w imieniu uczniów zwróciła się do wszystkich obecnych o przyjęcie tej grupy dzieci do grona społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali:

  • Być dobrymi Polakami
  • Godnie reprezentować swoją szkołę
  • Swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom

Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania, a uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne i prezenty. Nie zabrakło również życzeń oraz podziękowań za wzorową pracę dla pracowników szkoły. Zwieńczeniem uroczystości okazał się wspaniały występ taneczny naszych uczennic z klas czwartych, dedykowany wszystkim przybyłym gościom z okazji DEN. Dziękujemy!

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Pod takim hasłem uczniowie klasy VI a na zajęciach rozwijających pogłębiają wiedzę na temat ekologii. A temat – trzeba przyznać - nieustannie aktualny. W trakcie zajęć obejrzeliśmy filmy ekologiczne, które poszerzyły naszą wiedzę w zakresie degradacji środowiska. Następnie opracowaliśmy 10 sposobów na jego ochronę. Zredagowaliśmy Dekalog NATURA PROSI O POMOC.

Naszym zabiegom towarzyszyła dyskusja na temat podejmowanej przez społeczeństwo akcji „Sprzątanie świata”. Grupowaliśmy plusy i minusy tej akcji. Metodą mapy mentalnej opracowywaliśmy sposoby edukowania ludzi, a metodą burzy mózgów zgromadziliśmy przykłady podejmowania świadomych działań w zakresie ochrony naszego środowiska. I my także czynnie włączyliśmy się do akcji. Wyposażeni w worki i rękawiczki porządkowaliśmy teren wokół szkoły. Edukację należy rozpocząć od siebie.

11 października podczas uroczystości podniesienia flagi na maszt nastąpiło podsumowanie konkursów przeprowadzonych w trakcie realizacji projektu patriotycznego ”Opowiedz mi Ojczyzno”, wręczono nagrody i dyplomy.

W konkursie na plakat „Opowiedz mi Ojczyzno” przyznano 4 równoległe nagrody, które otrzymały:

Milena Gąsior – kl.V b,

Milena Łątka, Aleksandra Stolarczyk i Dominika Szczerba – kl. VI a.

W konkursie na fotoreportaż „Spacerkiem po MOJEJ Małej Ojczyźnie” Nagrodę Specjalną otrzymała Dominika Szczerba – kl. VI a.

W konkursie na prezentację multimedialną: ”Najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego państwa” przyznano:

I miejsce – Karol Tofilski – kl. VI a,

II miejsce – Magdalena Sondej – kl. VIII a,

III miejsce – Maja Orczyk – kl. VIII a,

wyróżnienia – Wiktor Skowron – kl. VI a,

wyróżnienia – Jakub Dudek – kl. VIII b.

W konkursie – quiz wiedzy o Polsce - „Historia Polski w pigułce”

I miejsce zajęła Maja Orczyk – kl. VIII a,

II miejsce Natasza Skowron – kl. VI a,

III miejsce Anna Patrzałek – kl. V b.

Tytuł Mistrza Wiedzy o Polsce zdobyła Maja Orczyk, której wręczono ZŁOTĄ BUŁAWĘ.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy

W dniach 6-8 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Stanisława Serusia uczestniczyli w XXXIII rajdzie PTTK „Złoty Liść”. Jest to rajd turystyczny, w którym jako szkoła bierzemy udział w każdej edycji od 2003 roku (z przerwą w ubiegłym roku ze względu na pandemię), to znaczy już osiemnasty raz. W tym roku na turystyczne szlaki wyruszyła grupa licząca 10 osób z klas VIIA i VIIIB. Uczestnicy mieli okazję przemierzać głównie zalesione, a zarazem trudne szlaki Beskidu Niskiego w okolicach Wysowej. W pierwszym dniu grupa przemierzyła trasę z Wysowej na Kozie Żebro (847 m n.p.m.). Pogoda rajdowiczom częściowo dopisywała, było ciepło, chociaż w drodze powrotnej pojawił się deszcz. Drugiego dnia, już przy pięknej pogodzie uczniowie przeszli z Wysowej przez św. Górę Jawor, Przełęcz Pułaskiego i na powrót do Wysowej. Wszyscy wykazali się dobrymi umiejętnościami turystycznymi i kondycją, szczególnie przy stromych podejściach a także podczas przejścia przez błotniste części szlaku granicznego. W drugim dniu grupa odbyła spacer po Wysowej, odwiedzając między innymi pijalnię i park zdrojowy. Ostatniego dnia zwiedzono cerkiew prawosławną w Hańczowej, po której oprowadził proboszcz tej parafii, ciekawie opowiadając o religii prawosławnej, jej obrzędach oraz zawiłej historii tamtych terenów i jej mieszkańców, tak zwanych Łemków - np. akcja „Wisła”. Po trudach wędrówki na uczestników czekały domki w ośrodku wypoczynkowym „Zacisze” i co nie mniej ważne wspaniałe posiłki. Uczniowie nasi godnie reprezentowali podczas rajdu szkołę, zachowując się WSPANIALE. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, a na następną okazję wyruszenia na turystyczne szlaki trzeba poczekać co najmniej do wiosny.

Realizując wymogi rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO"), Szkoła Podstawowa im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowcu pragnie przekazać Państwu informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych w SP Tarnowiec , jak również poinformować o przysługujących Państwu prawach z tym związanych. Używamy plików cookies, Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat cookies. polityka prywatności .

  Akceptuję cookies dla tej witryny.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk